Word maar beter : gedichtjes
×
Word maar beter : gedichtjes Word maar beter : gedichtjes
Nederlands
2021
Vanaf 3-5 jaar
Ziek zijn is niet leuk, niet voor jezelf en niet voor de ander. Achttien 'word maar beter' gedichten over ziek zijn en beter worden. Kleine bundel met frisse kleurenillustraties. Vanaf ca. 4 t/m 8 jaar.
Genre Gedichten
Onderwerp Ziek zijn
Titel Word maar beter : gedichtjes
Auteur Mark Haayema
Illustrator Fiep Westendorp
Taal Nederlands
Uitgever Amsterdam: Rubinstein, 2021
45 p. : ill.
ISBN 9789047628743

NBD Biblion

Janneke van der Veer
De achttien gedichten in dit bundeltje (18 cm) heeft de auteur gemaakt toen hij zelf ziek was. Daarbij was hij geïnspireerd door beterschapskaarten met teksten als ‘Zet ‘m op’ en ‘Hou je taai’, teksten die vragen oproepen als je ze letterlijk neemt. Die vragen zijn verwerkt in twee humoristische gedichten met gelijknamige titels. Opvallend aan de gehele bundel is de lichte en positieve toon. Die is ook aanwezig in verzen over de zwaardere aspecten van ziek zijn: verdriet en zorgen, herstel dat soms op zich laat wachten of zelfs helemaal niet komt, de lege plek als iemand ziek is, enz. De lichtheid in de gedichten wordt versterkt door de altijd frisse gekleurde tekeningen van Fiep Westendorp, waarvan diverse herkend zullen worden uit werk van Annie M.G. Schmidt. 'Word maar beter' is een fijne bundel gedichten. Gedichten die kunnen opvrolijken – wat het doel ervan is, zo blijkt uit het voorwoord – maar daarnaast kunnen steunen en troosten. Aanbevolen voor kinderen vanaf ca. 4 t/m 8 jaar, om voor te lezen en zelf te lezen.

Pluizer

Word maar beter
Hedwige Buys - 13 oktober 2021

Nadat Mark Haayema de diagnose kanker kreeg, werd hij overstelpt met opbeurende en hartverwarmende wensen. Deze gaven hem enerzijds een fijn gevoel: ineens vaststellen hoeveel je omgeving om je geeft, wou hij iedereen wel toewensen. Daarnaast riepen een aantal standaardzinnen zoals ‘Zet hem op!’ of ‘Hou je taai’ vragen bij hem op. Ze zetten hem aan tot schrijven van deze ‘word-maar-beter-gedichtjes’. Het schrijven bleek een welkome afleiding in die periode. Als schrijver van kinderboeken, liedjes- en jeugdtheaterteksten is hij geen onbekende. Zijn vlotte pen, een ruim gevoel voor taal en vooral ook de eigen wijze waarop hij het denken van een kind onomwonden helder tegemoet komt, zijn in de 19 gedichten herkenbaar aanwezig. Ze zijn vooral grappig, lieflijk, troostend en ook realistisch. Het gedichtje ‘later’ over wat er met je dromen gebeurt als je de hoop op beter worden moet laten varen, is daar een treffend voorbeeld van.



Elk gedicht kreeg een illustratie van Fiep Westendorp mee. Dat is een bijzondere combinatie. Het lijkt alsof de tekst, de klank en de gedachten van elk gedicht als vanzelfsprekend overvloeien in illustraties die er oorspronkelijk niet voor werden gemaakt. Ze blazen ze als het ware nieuw leven in. In samenspraak met de Fiep Westendorp foundation startte de auteur een actie. Bedrijven kunnen voor 240 euro boekjes kopen en doneren aan kinderziekenhuizen en royalty's gaan naar het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie.”



Dit boekje met ‘word-maar-beter-gedichtjes’ biedt niet alleen een alternatief voor wie op zoek is naar beterschapskaarten. Het is gelijktijdig een troostend pareltje voor wie van nabij geconfronteerd wordt met ziekte of zieke geliefden.